Процесуалното представителство е оправомощаването на едно лице да извърши определени действия вместо друго лице от негово име и за негова сметка, пред различните органи на съдебната, държавната и общинска власт. Най-общо казано физическо или юридическо лице наема Адвокат или друго лице предвидено в закона, имащо права да осъществява подобни функции, да извършва представителни или защитни дейности, във връзка с неговите интереси пред съд, администрация, нотариус, ЧСИ, арбитраж и други.
Правото на защита е основен конституционен принцип, гарантиран от разпоредбите на основния закон, и намиращ проявление във всички видове съдопроизводствени действия.
Съобразно разпоредбата на чл. 56 от Конституцията на Република България (КРБ) „всеки гражданин има право на защита, когато са нарушени или застрашени негови права или законни интереси. В държавните учреждения той може да се явява и със защитник”.
Същинското процесуално представителство се изразява в пряката намеса на адвоката за да бъде осъществен най-благоприятният за клиента вариант.
Процесуалното представителство възниква въз основата на договор за правна защита и съдействие и/ или упълномощаването на адвоката за извършването на определени действия по защита на накърнени права.